Іван Данилович Черняховський - двічі Герой Радянського Союзу. Нагороджений чотирма орденами Червоного Прапора, двома орденами Суворова І ступеня, орденами Кутузова І ступеня, Богдана Хмельницького І ступеня, медалями. 
  Народився 29 червня 1906 року в селі Оксанина Уманського району Черкаської області в сім'ї селянина.  
  Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 жовтня 1943 року "За високі організаторські здібності при форсуванні Дніпра і виявлений особистий героїзм", генерал-лейтенанту Черняховському Івану Даниловичу присвоєно (вперше) звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 1922). 29 липня 1944 року командуючому військами 3-го Білоруського фронту генералу армії Черняховському Івану Даниловичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу (вдруге).
  18 лютого 1945 року в ході битви по розгрому східно-пруського угрупування противника був смертельно поранений в районі міста Мельзак (нині Пенежно, Польща). Похований у  м. Вільнюс (Литва). У 1992 році прах І. Д. Черняховського був перепохований у м. Москва на Новодівочому цвинтарі.  
          
Деревянко Кузьма Николаевич  Кузьма Миколайович Дерев'янко - генерал-лейтенант, нагороджений орденами Суворова, Кутузова і Богдана Хмельницького. Кавалер Ордена Леніна і Бойового Червоного Прапора. Також нагороджений а мериканським орденом "За заслуги" і двома Угорськими орденами.
   Народився 14 листопада 1904 в селі Косенівка на Уманщині. У радянській Червоній Армії з 1922 року. Закінчив Київську, а згодом Харківську військові школи. Брав Участь в Курській битві, в битві за Дніпро, у звільненні м. Будапешта та м. Відня. В 1945 році підписав від Радянського Союзу Акт капітуляції Японії.
   Помер 30 грудня 1954 у Москві.  
   7 травня 2007 року Указом Президента України присвоєно звання "Герой України".

          Зеленюк     

 

 

 

 

 
   Зеленюк Йосип Павлович - командир вогневого взводу 530-го винищувально-протитанкового артилерійського полку (28-а армія, 1-й Український фронт), лейтенант. Народився 29 грудня 1914 року в селі Кочержинці Уманського району Черкаської області в сім'ї селянина.
   Лейтенант Зеленюк особливо відзначився в боях під Берліном. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 27 червня 1945 року за зразкове виконання завдань командування і проявлені при цьому мужність і героїзм, лейтенантові Зеленюку Йосипу Павловичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 1-го ступеня, Червоної Зірки. Похований в містечку Трасс-Махнов. У 1949 році останки Героя були перенесені на братське кладовище в населеному пункті Глазов під Берліном. На батьківщині Й.П. Зеленюку споруджений гранітний пам'ятник.
  Корчак Йосип Павлович - начальник штабу 1036-го артилерійського полку (161-а стрілецька дивізія, 40-а армія, Воронежський фронт), майор. Народився 8 листопада 1914 року в селі Гродзеве Уманського району Черкаської області в сім'ї селянина.
   Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1941 року. Воював на Західному, Південному, Воронежському фронтах. Майор Корчак в ніч на 25 вересня 1943 року в районі села Малий Букрин (Миронівський район Київської області) організував переправу через Дніпро на підручних засобах п'яти батарей полку. 12 жовтня в боях за розширення плацдарму артилеристи підтримували наступ стрілецьких підрозділів дивізії. Майор Корчак викликав вогонь на себе. Загинув в бою 13 жовтня 1943 року.
   Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 грудня 1943 року за мужність, відвагу і героїзм, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, майорові Корчаку Йосипу Павловичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапора. Похований в рідному селі Гродзеве. Вулиця в селі Малий Букрин носить ім'я Героя, там же встановлена меморіальна дошка.
 
    Левченко Дорофій Тимофійович - командир роти 119-го стрілецького полку 40-ої стрілецької дивізії 39-го стрілецького корпусу 1-ої Приморської армії Далекосхідного Червонопрапорного фронту, старший лейтенант. Народився 25 жовтня 1911 року в селі Посухівка Уманського району Черкаської області в селянській сім'ї.
   Учасник боїв біля озера Хасан (29 липня - 11 серпня 1938 року). 31 липня 1938 року після короткої артпідготовки японці атакували висоти Безіменну і Заозерну в районі озера Хасан і захопили їх. Першими прийняли бій з самураями радянські прикордонники. Старший лейтенант Левченко першим прийшов на допомогу прикордонникам. Рота Дорофія Левченка не віддала ворогові жодної п'яді радянської землі.
   Указом Президії Верховної Ради СРСР від 25 жовтня 1938 року за героїзм і мужність проявлені в боях з японськими мілітаристами, старшому лейтенантові Левченко Дорофію Тимофійовичу було присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна, вручена медаль "Золота Зірка" № 90.
   Велику Вітчизняну війну він зустрів у військах на західній межі СРСР, де стажувався на посаді командира стрілецького полку. Виводячи полк з оточення, відважний офіцер загинув в серпні 1941 року поблизу села Новосілки Осиповічського району Могильовської області в Білорусії. Після війни прах Д.Т. Левченка перезахоронено в селі Свіслоч Осиповічського району на пагорбі Слави.
 
 
  Литвинюк Федір Григорович - помічник командира взводу 529-го стрілецького полку (163-а стрілецька дивізія, 38-а армія, Воронежський фронт), старший сержант. Народився в 1910 році в селі Рижавка Уманського району Черкаської області в сім'ї селянина.
   У боях Великої Вітчизняної війни з листопада 1941 року. Пробивався крізь кільце оточення, воював під Курськом і Білгородом, брав участь у форсуванні річок Сейм, Десна, Сула. Чотири рази поранений.
   Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 січня 1944 року за мужність, відвагу і героїзм, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, старшому сержантові Литвииюку Федору Григоровичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
   Нагороджений орденами Леніна і Червоної Зірки. Помер від ран 6 лютого 1943 року. Похований в селі Яблунівка Білоцерківського району Київської області. Перезахоронений в місті Біла Церква.
 Лобода Тимофій Тимофійович - помічник начальника штабу по розвідці 705-го стрілецького полку (121-а стрілецька дивізія, 60-а армія, Центральний фронт), капітан. Народився 10 липня 1922 року в селі Оксанина Уманського району Черкаської області в сім'ї селянина.
   У Червоній Армії з 1940 року. Брав участь в боях під Ростовом-на-Дону, Таганрогом. У лютому 1942 року призначений заступником командира роти протитанкових рушниць, а в липні того ж року - заступником командира стрілецького батальйону. З лютого 1943 року - помічник начальника штабу по розвідці. Сім разів був поранений.
   Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 жовтня 1943 року за зразкове виконання завдань командування і проявлені при цьому мужність і героїзм, капітан Лобода Тимофій Тимофійович удостоєний звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка".
   З грудня 1968 року полковник Лобода - у відставці. Проживав у Харкові, помер 10 лютого 1994 року, похований у Твері.
Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 1-го і 2-го ступеня, двома орденами Червоної Зірки, медалями.
 
   Пархоменко Никифор Михайлович - командир відділення розвідки 122-го гвардійського артилерійського полку (51-а гвардійська стрілецька дивізія, 6-а гвардійська армія, 1-й Прибалтійський фронт), гвардії старший сержант. Народився 26 грудня 1919 року в селі Косенівка Уманського району Черкаської області в сім'ї селянина.
    Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1941 року. Старший сержант Пархоменко в боях за село Сиротіно (Шумилінський район Вітебської області) 22 червня 1944 року впритул підібрався до ворожих позицій і звідти корегував вогонь артилерії. По його корегуванню було знищено три важкі гармати з розрахунками, скупчення ворожої піхоти і дві штабні машини противника.
    Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 липня 1944 року за мужність, відвагу і героїзм, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, гвардії старшому сержантові Пархоменко Никифору Михайловичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
    15 липня 1944 року в районі міста Зарасай (Литва) Пархоменко виконував чергове завдання по корегуванню вогню артилерії, але був виявлений противником. Відбиваючи атаку, він отримав смертельне поранення. Похований в місті Зарасай. Ім'ям Героя названі школа і вулиця в селі Танське Уманського району, вулиця в місті Умань Черкаської області.
   Нагороджений орденами Леніна, Слави 3-го ступеня, двома медалями «За відвагу», медаллю «За оборону Сталінграду».
 Садовський Юрій Володимирович - офіцер розвідки 530-го окремого винищувально-протитанкового артилерійського полку 28-ої армії 1-го Українського фронту, капітан. Народився 7 квітня 1920 року в селі Кочержинці Уманського району Черкаської області в сім'ї педагогів.
   Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1941 року. Бився з ворогом на Південному фронті в окремому артилерійському дивізіоні 79-ої стрілецької бригади, а з червня 1943 року - в 530-му окремому винищувально-протитанковому артилерійському полку.
   У 1944 році у складі військ 4-го Українського фронту звільняв Крим, Білорусію, Україну. 29-30 квітня 1945 року Юрій Садовський особливо відзначився в боях по ліквідації оточеного угрупування противника в районі Куммерсдорфа, розташованого на південь від столиці гітлерівської Німеччини міста Берліна.
   Указом Президії Верховної Ради СРСР від 27 червня 1945 року за зразкове виконання завдань командування, проявлену мужність і героїзм в боях з німецько-фашистськими загарбниками капітанові Садовському Юрію Володимировичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка».
   Помер 27 січня 2006 року. Похований в Нижньому Новгороді на кладовищі "Мар'їна Роща".
   Нагороджений орденами Леніна, Олександра Невського, Вітчизняної війни 1-го і 2-го ступеня, Червоної Зірки, «За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР» 3-го ступеня, медалями. Удостоєний звання «Почесний громадянин Нижньогородської області».
  Тященко Гаврило Єлизарович - санітар санітарного взводу 384-го окремого батальйону морської піхоти Одеської військово-морської бази Чорноморського флоту, матрос. Народився 3 квітня 1912 року в селі Вільшана-Слобідка Уманського району.
    У Військово-морському флоті з 1941 року. У боях Великої Вітчизняної війни з серпня 1941 року. У 1941 і 1942 року брав участь в боях за місто Керч. У серпні 1942 року обороняв місто Новоросійськ. Був поранений, потім знов повернувся на фронт.
    У другій половині березня 1944 року війська 28-ої армії почали бої по звільненню міста Миколаєва. Щоб полегшити фронтальний удар тих, що наступають, було вирішено висадити в порт Миколаєва десант. Як санітар загону був відібраний матрос Тященко.
   Героїчно загинули всі офіцери, всі старшини, сержанти і багато червонофлотців. Героїчно загинув і матрос Г.Є.Тященко. Похований в братській могилі в місті Миколаїв.
    Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20 квітня 1945 року за зразкове виконання бойових завдань командування і проявлені при цьому відвагу і героїзм, матросові Тященко Гаврилу Єлизаровичу було присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно). Нагороджений орденом Леніна.
  
Нагороджені званням "Почесний громадянин Уманського району"
 
 
1. Якименко Іван Степанович - за багаторічну сумлінну працю в агропромисловому комплексі району, високий професіоналізм, значний особистий внесок в соціально-економічний та культурний розвиток села Городниця.
2. Монке Станіслав Юрійович - за багаторічну сумлінну працю в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування району, високий професіоналізм, значний особистий внесок в соціально-економічний та культурний розвиток Уманщини.
3. Бондаренко Микола Петрович - за вагомий, особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток району, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів в агропромисловому комплексі району.
4. Сапаєв Бахтіяр Сабірович - за вагомий, особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища  Уманського району, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, сприяння в будівництві та реконструкції доріг Уманського району.
5. Гордій Микола Васильович - за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища  Уманського району, багаторічну сумлінну працю в агропромисловому розвитку району, професіоналізм, впровадження новітніх енергозберігаючих технологій, створення нових робочих місць, належних побутових умов працюючих, будівництва житла та закладів соціально-культурної сфери.
6. Грановський Геннадій Семенович - за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища  Уманського району, багаторічну сумлінну працю по проведенню благоустрою сіл, тваринницьких ферм, токів, будівництва та ремонту сільських доріг, впровадження новітніх технологій, створення нових робочих місць, належних побутових умов працюючих.
7. Чмига Олексій Васильович - за вагомий особистий внесок у соціально – економічний та культурний розвиток сіл Уманського району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, військово – патріотичному вихованні підростаючого покоління, активну участь у роботі організації ветеранів Уманського району. 

 

  Нагороджені Почесною відзнакою районної ради «За заслуги»

1. Гордій Микола Васильович - за вагомий, особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища  Уманського району, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів у громадській сфері діяльності, здобутки у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально-економічного потенціалу територіальних громад сіл, селища   Уманського району.
2. Осадчий Володимир Олексійович - за вагомий, особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища  Уманського району, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів у громадській сфері діяльності, здобутки у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально-економічного потенціалу територіальних громад сіл, селища   Уманського району.
3. Яценко Анатолій Олексійович - за вагомий, особистий внесок у розвиток сільського господарства Уманського району, особливо цукрової галузі, надаючи теоретичну та практичну допомогу багатьом господарствам району, здобутки у праці і професійній діяльності, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини.
4. Руденко Петро Павлович - за вагомий, особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток села, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів у громадській сфері діяльності,  що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально-економічного потенціалу територіальної громади.
5. Усенко Василь Севастянович - за вагомий, особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища  Уманського району, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів у громадській сфері діяльності, здобутки у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально-економічного потенціалу територіальних громад сіл, селища   Уманського району.
6. Коритник Володимир Дмитрович - за вагомий, особистий внесок у збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів та здобутків у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому зростанню та розвитку соціально-економічного потенціалу села, самовіддану працю на благо сільської територіальної громади, активну громадську позицію, патріотичне виховання молоді та з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
7. Батюк Михайло Васильович - за багаторічну, сумлінну працю в галузі охорони здоров’я, особистий внесок у підвищенні якості надання медичної допомоги, забезпечення санітарних та протиепідемічних заходів, організацію виконання районних довгострокових програм розвитку охорони здоров’я, впровадження нових методик діагностики та лікування хворих, покращення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів району, оснащення їх сучасним медичним обладнанням, активну громадську позицію, високі організаторські здібності та з нагоди 60-річчя від Дня народження.
8. Чекаленко Василь Іванович - за вагомий особистий внесок у становлення та розвиток місцевого самоврядування в районі, соціально-економічний та культурний розвиток сіл Уманського району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, вагомі здобутки у професійній діяльності, впровадження у виробництво науково-обґрунтованих технологій вирощування сільськогосподарських культур, розвиток галузі тваринництва, підвищення родючості ґрунтів та з нагоди Дня працівника сільського господарства.
9. Матвійчук Віктор Сергійович - за вагомий, особистий внесок у збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів та здобутків у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому зростанню та розвитку соціально-економічного потенціалу села, активну громадську позицію, патріотичне виховання молоді та з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
10. Ліпкан Анатолій Васильович - за вагомий, особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища  Уманського району, збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягнення визначних успіхів у громадській сфері діяльності, здобутки у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально-економічного потенціалу територіальних громад сіл, селища   Уманського району та з нагоди 70-річчя від Дня народження.
11. Мальченко Володимир Петрович - за вагомий особистий внесок у становлення та розвиток місцевого самоврядування в районі, соціально-економічний та культурний розвиток сіл Уманського району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, вагомі здобутки у професійній діяльності, впровадження у виробництво науково-обґрунтованих технологій вирощування сільськогосподарських культур, підвищення родючості ґрунтів та з нагоди 50-річчя від Дня народження.
12. Бойко Василь Кирилович - за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток сіл Уманського району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, вагомі здобутки у професійній діяльності, впровадження у виробництво науково-обґрунтованих технологій вирощування сільськогосподарських культур, підвищення родючості ґрунтів та з нагоди 60-річчя від Дня народження.
13. Десятник Віктор Миколайович - за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток села Антонівка Уманського району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, вагомі здобутки у професійній активну громадську позицію, патріотичне виховання молоді та з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
14. Горошко Володимир Юхимович - за вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток сіл, селища Уманського району, здобутки у праці, професійні та громадській сфері діяльності, що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально-економічного потенціалу територіальних громад Уманщини та з нагоди 70-річя від Дня народження.
15. Пукас Григорій Іванович - за активну участь в громадсько-політичному житті району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, вагомі здобутки у професійній діяльності, активну громадську позицію, патріотичне виховання молоді та з нагоди 65-ї річниці з дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
16. Саковський Микола Володимирович - за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток населених пунктів Уманського району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, вагомі здобутки у професійній діяльності, досягнення визначних успіхів у громадській сфері діяльності, здобутки у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально-економічного потенціалу територіальних громад сіл, селища   Уманського району та з нагоди 60-річчя від Дня народження.
17. Судакевич Валентин Григорович - за багаторічну, сумлінну працю в галузі охорони здоров’я, особистий внесок у підвищенні якості надання медичної допомоги, забезпечення санітарних та протиепідемічних заходів, організацію виконання районних довгострокових програм розвитку охорони здоров’я, впровадження нових методик діагностики та лікування хворих, покращення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів району, оснащення їх сучасним медичним обладнанням, активну громадську позицію, високі організаторські здібності та з нагоди 50-річчя від Дня народження.
18. Муковоз Микола Степанович - за вагомий особистий внесок у становлення та розвиток місцевого самоврядування в районі, соціально-економічний та культурний розвиток сіл Уманського району, досягнення значних успіхів у громадській сфері, вагомі здобутки у професійній діяльності, та з нагоди 60-річчя від Дня народження.
19. Петренко Анатолій Іванович - за вагомий, особистий внесок у встановлені та розвитку місцевого самоврядування, соціально-економічний та культурний розвиток сіл, селища Уманського району, досягнення визначних успіхів у державній, громадській та інших сферах діяльності, здобутки у праці, професійній і громадській діяльності, що сприяли подальшому розвитку та зростанню соціально- економічного потенціалу територіальних громад сіл, селища Уманського району та з нагоди Дня незалежності України та 90-річчя утворення Уманського району.